Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Консолідована фінансова звітність агропідприємців: навіщо вона банкам під час розгляду фінансування

19.07.2023 704 0 0

Аграрний сектор вважається одним із ключових і найбільш перспективних напрямів розвитку економіки України. Агропідприємці не тільки забезпечують продовольчу безпеку країни, а й беруть активну участь у міжнародній торгівлі, експортуючи зернові, олійні, овочеві та плодово-ягідні культури, м'ясо, молоко та інші продукти.

Для успішного розвитку сільськогосподарського бізнесу необхідне ефективне фінансування. Однак отримання кредиту в банку не завжди відбувається легко і швидко. Банки вимагають від позичальників надання правдивої та повної інформації про свою фінансову діяльність, результати господарювання, платоспроможність, забезпечення та ризики. 

Особливо високі вимоги висуваються до сільськогосподарських підприємств, які входять до складу групи підприємств. Від них банки можуть вимагати консолідовану фінансову звітність. Що таке консолідована фінансова звітність і навіщо вона потрібна банкам? Про це ми поговоримо у статті.

Що таке консолідована фінансова звітність

Консолідована фінансова звітність — це набір документів, який показує фінансовий стан, результати роботи та грошові потоки групи компаній як єдиного суб'єкта господарювання. Її мета — показати повну і точну картину фінансового стану, результатів роботи та грошових потоків групи компаній загалом, а не окремих її членів.

Існують різні методики консолідованої фінансової звітності залежно від ступеня зв'язку між підприємствами групи:

  • повна;
  • пропорційна;
  • методом пайової участі.

В Україні консолідовану фінансову звітність складають і подають відповідно до вимог законодавства, нормативів Національного банку України (НБУ) та міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ).

Важливість консолідованої фінансової звітності в процесі кредитування агропідприємців

Консолідована фінансова звітність відіграє ключову роль у процесі отримання кредитів агрокомпаніями. Насамперед банки можуть запитувати її для оцінки фінансового стану, прибутковості та ризиків групи підприємств.

Консолідована фінансова звітність містить більш детальну інформацію про активи, зобов'язання, капітал, доходи та витрати групи підприємств, ніж звіти окремо. Це дає змогу аналізувати показники ліквідності, платоспроможності, рентабельності та оборотності, а також визначати рівень кредитного ризику та можливість неповернення кредиту. На підставі цих даних банки можуть запропонувати більш вигідні умови кредитування. Отримати попередню пропозицію від банку, без додаткових документів можливо через сервіс Uteka.Agribusiness

Однак є й інші причини, навіщо банку може знадобитися звітність:

  1. Складання консолідованої фінансової звітності відповідно до вимог законодавства, нормативів НБУ та міжнародних стандартів фінансової звітності дає змогу поліпшити правдивість і порівнянність інформації про групу підприємств. Банки перевіряють правильність складання та подання звітності, наявність необхідних додатків і розкриттів, а також дотримання принципів і правил бухгалтерського обліку. Вони також перевіряють результати аудиту консолідованої фінансової звітності та думку аудитора про її правдивість для підвищення якості звітності.
  2. Контроль за цільовим використанням кредитних коштів і дотриманням договірних зобов'язань на рівні групи підприємств. Фінустанови стежать, щоб кредитні кошти, видані одному із членів групи підприємств, не перерозподілялися всередині всієї групи без згоди банку. Вони також стежать за виконанням групою підприємств своїх зобов'язань щодо погашення кредиту, сплати відсотків, надання звітності та інших умов кредитного договору.

Консолідована фінансова звітність надає важливу інформацію про стан і динаміку агросектору загалом та його підсекторів. Фінустанови використовують дані зі звіту для аналізу тенденцій розвитку сектору сільського господарства, визначення перспективних напрямів фінансування, виявлення проблемних зон та ризикових факторів.

Ми розробили сервіс із підготовки консолідованої фінансової звітності агропідприємства, яким ви можете скористатися на сайті, Перевірити свою звітність, подивитись, які активи тягнуть вас униз з погляду бізнесу та чи є шанс отримати фінансування від банку завдяки поєднанню ваших активів в одну групу. Якщо ви – фермер з активами в різних компаніях, то ваші шанси отримати вигідні пропозиції щодо фінансування є вищими, ніж в інших.

Реалізація проєкту стала можлива завдяки підтримці американського уряду, наданій через USAID у межах Програми АГРО.

Висновки та рекомендації

З вищевикладеного можна зробити висновок, що консолідована фінансова звітність має велике значення для банків та агропідприємців в Україні. Фінансові установи отримують можливість найточніше оцінювати ризики під час виділення фінансування. А аграрні компанії можуть отримати доступ до більш вигідних умов кредитування, підвищити свою конкурентоспроможність і прозорість на ринку.

Щоб консолідована фінансова звітність виконувала свої функції якнайкраще, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

  1. Складати та подавати консолідовану фінансову звітність відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, нормативів НБУ та МСФЗ. Це дасть змогу отримати точну та повну інформацію про фінансовий стан групи компаній та уникнути штрафів і санкцій за порушення правил звітування.
  2. Забезпечувати якість і своєчасність подання звітності. Це вимагає наявності кваліфікованих фахівців з бухгалтерського обліку та аудиту, а також застосування сучасних інформаційних технологій і програмного забезпечення для автоматизації процесу консолідації.
  3. Ділитися консолідованою фінансовою звітністю з широкою аудиторією. Це допоможе підвищити прозорість і довіру до компаній групи, а також залучити можливих інвесторів і партнерів. Документи можуть бути опубліковані на офіційних сайтах компаній групи, у спеціалізованих журналах і базах даних, а також презентовані на конференціях і семінарах.

Співпраця агрокомпаній і банків з питань консолідованої фінансової звітності забезпечує прозорість і довіру у відносинах та надає додаткові вигоди обом сторонам.

Діяльність проєкту Uteka.Agribusiness стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали