Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як нараховувати ЄСВ зовнішньому суміснику – особі з інвалідністю?

29.10.2019 3077 0 2

Ситуація із практики

На підприємстві працює особа з інвалідністю 3-ї групи – зовнішній сумісник. Як правильно нарахувати ЄСВ, чи потрібно робити донарахування до мінімального страхового внеску і як відобразити це в таблиці 6 Звіту з ЄСВ?

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, та сума винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), установленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП, установленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).

Проте в разі нарахування зарплати (доходів) фізособам із джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Тобто, якщо працівник працює за зовнішнім сумісництвом та одержує зарплату за фактично виконану роботу відповідно до ст. 19 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці», донараховати ЄСВ не потрібно.

Визначається основне місце роботи за п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.

До того ж, ч. 13 ст. 8 Закону № 2464 визначено, що ЄСВ для роботодавців, в яких працюють особи з інвалідністю, установлюється в розмірі 8,41 % визначеної п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄСВ для працюючих осіб з інвалідністю.

Тому норма ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 щодо нарахування та сплати ЄСВ із розрахунку не нижче встановленого розміру МЗП на місяць не поширюється на зарплату особи з інвалідністю, працевлаштованої як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом на підприємстві, де застосовується ставка 8,41 %. Для зазначених працівників сума ЄСВ (8,41 %) розраховується з фактично нарахованої зарплати незалежно від її розміру.

Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності та підставою для застосування ЄСВ у розмірі 8,41 % відповідно до п. 8 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449, є завірена копія довідки до акту огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності (далі – МСЕК). Засвідчення копії довідки МСЕК здійснюється безпосередньо роботодавцем.

Нарахування ЄСВ у розмірі 8,41 % на зарплату працюючим особам з інвалідністю здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання підприємством завіреної копії довідки з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності (див. ЗІР, підкатегорія 301.04.01).

У таблиці 6 Звіту з ЄСВ відображають фактичну зарплату працівника з інвалідністю, на яку нараховується ЄСВ за пільговою ставкою (8,41 %), з кодом категорії ЗО «2» (працююча особа з інвалідністю).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали