Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Блокування податкових накладних за договорами контрактації сільськогосподарської продукції

25.09.2019 755 0 1

Для агропідприємств реєстрація податкових накладних (далі – ПН) є ключовою умовою ведення бізнесу. Водночас такі підприємства часто використовуються несумлінними підприємцями з метою незаконного формування податкового кредиту, що іноді призводить до блокування реєстрації ПН навіть тих сільгосппідприємств, які не відповідають критеріям ризику. У разі зупинення реєстрації ПН їхня діяльність може бути під загрозою, оскільки компенсація ПДВ в агросекторі є важливою через те, що більшість сільгосппродукції йде на експорт. Тож розглянемо варіанти захисту сільгосппідприємства в разі зупинення реєстрації ПН за договорами контрактації сільськогосподарської продукції та дії агропідприємства щодо їх розблокування.

Насамперед зазначимо, що податківці не зовсім розуміють такий вид договорів, як договори контрактації сільськогосподарської продукції. У виконанні цих угод можуть брати участь товариства з різних сфер економіки (наприклад, аграрного та фінансового сектора або аграрного сектора та сфери послуг), а до того ж, з нетиповими КВЕД, що може призвести до визнання операцій між контрагентами сумнівними, а їхніх ПН – ризиковими.

Іноді суб’єкти господарювання можуть ускладнити ситуацію тим, що в договорах контрактації сільгосппродукції здійснюється заміна сторони виконання зобов’язання, наприклад право вимоги та отримання вирощеного врожаю агровиробником переходить до іншого контрактанта, який продав таке право на підставі договору відступлення майнових вимог або договору про заміну сторони в зобов’язанні. Надалі агровиробник реєструватиме ПН на передання сільгосппродукції новому контрактанту за договором контрактації та договором відступлення права вимоги, що призведе до зупинення реєстрації таких накладних в ЄДПН/РК на підставі п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою КМУ від 21.02.18 р. № 117.

За результатами опрацювання СМКОР буде виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД:1001, що включає пшеницю тверду, яка за ДСТУ 3768:2019 «Пшениця. Технічні умови» поділяється на 4 класи й зерно якої відноситься до продовольчого зерна. У свою чергу, такі обставини негативно вплинуть на контрактанта, який не зможе належним чином скористатися податковим кредитом, а тому агровиробнику слід вчинити такі дії щодо захисту своїх прав та збереження ділової репутації.

Отримавши повідомлення про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, агровиробник змушений буде подати до ДФС пояснювальні документи для розблокування ПН.

Незважаючи на подані документи, що підтверджують законність та обґрунтованість укладання та виконання договору контрактації сільгосппродукції, ДФС, скоріш за все, відмовить в реєстрації ПН. Згідно з рішеннями ДФС щодо договорів контрактації зазвичай відмова в реєстрації ПН мотивується ненаданням платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали