Получите доступ к готовым решениям, публикациям и обзорам
Подписаться

Относительно применения кода экономической классификации расходов при приобретении оргтехники и в пределах компетенции

15.09.2022 62 0 0

ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 07.09.2022 р. N 15-12-12/12036

Державна казначейська служба України розглянула [...] інформаційний запит [...] щодо застосування коду економічної класифікації видатків при придбанні оргтехніки та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до частини п'ятої статті 10 Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс) видатки бюджету класифікуються за економічною характеристикою операцій, що здійснюються при їх проведенні (економічна класифікація видатків бюджету).

За економічною класифікацією видатків бюджету видатки бюджету поділяються на поточні та капітальні.

Пунктом 1.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 N 333 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 N 754), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за N 456/20769 (далі - Інструкція) визначено, що капітальні видатки - це видатки, які спрямовуються, зокрема, на придбання основного капіталу (обладнання і предметів довгострокового користування), на придбання капітальних активів. Критерії (вартісний та часові показники) капітальних видатків регулюються чинним законодавством.

Поточні видатки - це видатки, які спрямовуються, зокрема, на виконання бюджетних програм та забезпечують поточне функціонування бюджетних установ.

За категорією 2200 "Використання товарів і послуг" здійснюється оплата поточних видатків, оплата послуг, придбання матеріалів і предметів, які не беруться на облік як основні засоби.

Придбання, зокрема, витратних та інших матеріалів до комп'ютерної техніки та оргтехніки (кабельних коробів-кабелеводів, монтажних та комутаційних панелей, розеток, конекторів-з'єднувачів, накопичувачів інформації, картриджів, тонерів тощо) здійснюється за кодом економічної класифікації видатків 2210 "Предмети, матеріали, обладнання та інвентар" (підпункт 2.2.1 пункту 2.2 Інструкції).

За категорією 3100 "Придбання основного капіталу" передбачаються видатки на придбання або створення основних засобів, окремих інших необоротних матеріальних активів, збільшення вартості активів внаслідок поліпшення об'єкта (модернізація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), капітальний ремонт, створення державних запасів і резервів, придбання землі та нематеріальних активів.

Придбання оргтехніки, комп'ютерної техніки (у тому числі придбання програмного забезпечення, яке передбачене разом з придбанням комп'ютерної техніки) здійснюється за кодом економічної класифікації видатків 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового користування" (підпункт 3.1.1 пункту 3.1 Інструкції).

Слід зазначити, що згідно з частиною другою статті 56 Кодексу бюджетні установи ведуть бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Міністерством фінансів України.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи визначені Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2010 N 1202 (далі - Стандарт 121), та розкриті в Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 11 (далі - Методичні рекомендації).

Класифікація основних засобів наведена у пункті 3 розділу II Стандарту 121 та пункті 1 розділу II Методичних рекомендацій, якими, зокрема, визначено, що комп'ютерна техніка і її комплектуючі (комп'ютери, монітори, периферійне і мережеве обладнання комп'ютера, що за вартістю за одиницю чи комплект відноситься до основних засобів) та електронні засоби обробки інформації (електронно-обчислювальні, керуючі та аналогові машини, цифрові обчислювальні машини та пристрої тощо) обліковуються у групі "машини та обладнання" основних засобів.

Разом з тим звертаємо увагу, що наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2020 N 432 "Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби" вилучено норму, що встановлює вартісні ознаки для визнання активів основними засобами.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства.

Відповідно до пункту 7 розділу II Методичних рекомендацій щодо облікової політики суб'єктів державного сектору, вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів суб'єкт державного сектору визначає в розпорядчому документі про облікову політику з обґрунтуванням критеріїв щодо визначення таких ознак.

Зважаючи на вищевикладене, код економічної класифікації видатків залежатиме від економічної суті платежу та відображення в бухгалтерському обліку, а не від вартісної ознаки предметів.

Разом з тим зазначаємо, що на офіційному вебсайті Міністерства фінансів України в підрубриці "Бухгалтерський облік / Бухгалтерський облік в державному секторі / Загальні роз'яснення" рубрики "Бухгалтерський облік та аудиторська діяльність" розділу "Діяльність" розміщено інформаційне повідомлення щодо критеріїв, які суб'єкт державного сектору може застосовувати (але не виключно) для визначення вартісних ознак предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів.

З повагою

 В. о. Голови                                                            Володимир ДУДА

 

Лист ДКСУ від 07 про оргтехніка.docx
Скачать

Комментарии к материалу