Письмо ГКСУ: Относительно представления в органы Казначейства подтверждающие документы, которые являются основанием для отражения в бухгалтерском учете бюджетного учреждения операций, проведенных в натуральной форме
ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 27.09.2024 р. № 14-12-12/21731
(Витяг)
Державна казначейська служба України (далі - Казначейство) розглянула запит про [...]) та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215 (далі - Положення), Казначейство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Статтею 43 Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що Казначейство забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України, яке передбачає: розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, реєстрації взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
Відповідно до покладених завдань Казначейство в процесі розрахунково-касового обслуговування здійснює, зокрема:
- відкриття і закриття рахунків в національній валюті, проводить операції на рахунках;
- платежі за дорученням розпорядників та одержувачів бюджетних коштів відповідно до законодавства;
- безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Пунктом 11.17 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.01.2013 за № 130/22662, та пунктом 12.7 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за № 1569/21881 (далі - Порядки), визначено, що у разі проведення операцій розпорядниками бюджетних коштів в натуральній формі відповідно до законодавства зазначені операції проводяться в межах планових показників та відображаються в бухгалтерському обліку виконання бюджетів. Розпорядники бюджетних коштів не пізніше останнього робочого дня місяця складають та подають до органів Казначейства довідку про надходження у натуральній формі (далі - Довідка).
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи (далі - основні засоби) визначають Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2010 № 1202, та Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 11.
Відображення в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, в тому числі і сум витрат на транспортування, здійснюється відповідно до Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2015 № 1219, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.01.2016 за № 86/28216.
Тому, перш ніж подавати до органу Казначейства Довідку, матеріальні цінності необхідно оцінити, оформити документально і відобразити в бухгалтерському обліку бюджетної установи.
Подання до органів Казначейства підтвердних документів, які є підставою для відображення в бухгалтерському обліку бюджетної установи операцій, проведених у натуральній формі, чинним законодавством не передбачено.
Разом з тим, дані бухгалтерського обліку та звітності розпорядника бюджетних коштів повинні відповідати аналогічним даним, відображеним в бухгалтерському обліку органів Казначейства.
Відповідно до Порядків відповідальність за законність та достовірність проведених операцій у натуральній формі несуть розпорядники бюджетних коштів згідно із законом.
Додатково зазначаємо, що частиною четвертою статті 13 Кодексу встановлено, що надходження бюджетних установ у вигляді майна (активів) в натуральній формі, отримане від інших бюджетних установ, які відповідно до законодавства виконують функції з управління об'єктами державної (комунальної) власності, у межах відповідного бюджету, не є власними надходженнями таких бюджетних установ.
Водночас звертаємо увагу, що пунктом 10 частини п'ятої статті 22 Кодексу визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів забезпечує організацію та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової і бюджетної звітності у порядку, встановленому законодавством.
Також зазначаємо, що листи Казначейства не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
Заступник Голови з питань
цифрового розвитку, цифрових
трансформацій і цифровізації Олександр ТОВСТЕНКО
Комментарии к материалу