Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Контроль за рухом товарів – через реєстрацію ТТН в єдиному реєстрі

14.11.2019 1753 0 0

У комітеті ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики обговорили концепцію запровадження системи обліку руху товарів, яка передбачає декілька етапів. 

Перший етап. Із 2020 року впровадження електронної видаткової/товарно-транспортної накладної (е-ВТТН) – універсального первинного документа, що засвідчує перехід права власності та переміщення товарів, на заміну звичайних видаткових накладних, ТТН тощо. Е-ВТТН потрібно реєструвати у відповідному реєстрі.

Другий етап. Інтеграція системи реєстрації е-ВТТН та СЕА ПДВ. А саме реєстрація податкових накладних (далі – ПН) за постачанням має відбуватися лише за наявності зареєстрованої е-ВТТН. ПН на передоплату оформлюється без зазначення номенклатури (вона вказується в разі здійснення постачання). Нагадаємо, постачання супроводжується складанням ПН за правилом першої події (за касовим методом тощо), а товаросупровідні документи виписуються за фактом переміщення товарів.

У разі постачання товару частинами дозволяється реєструвати одну ПН на декілька е-ВТТН.

Як сказано в концепції, нині чинна система функціонує лише як механізм контролю за сплатою податку платниками ПДВ та не стосується операцій інших платників, але має великий потенціал для створення комплексної системи контролю за ланцюжком постачання товарів. Вона забезпечує усі необхідні дані для контролю проходження товарів, крім постачання товарів неплатникам ПДВ і неплатниками ПДВ. Тому для початку пропонується заповнювати графи «Отримувач (покупець)» і «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» ПН, а далі — зобов’язати неплатників ПДВ також здійснювати реєстрацію (за спрощеною схемою) інформації про переміщення товарно-матеріальних цінностей за формою ТТН. До ПН пропонується внести такі реквизити, як номер е-ВТТН, 10-значний код УКТЗЕД – для товарів найвищої категорії ризику, поля «передоплата» і «поставка».

Третій етап. Із 2022 року (а в разі дострокової готовності – і раніше) запровадження Єдиної системи обліку руху товарів (ЄСОРТ), що передбачає контроль фізичних об’ємів постачання товарів. Тобто реєстрацію е-ВТТН тільки в межах залишку товарів (можливо, відвантажити лише те, що було легально закуплено або вироблено). Ліміт залишку товарів визначається за формулою. Така система дозволить відмовитися від зупинення реєстрації ПН.

Передбачається, що товари від фізосіб вносяться до системи тільки після сплати ПДФО. Пропонується створення системи обліку одиниць вимірювання, уніфікованих з моменту появи товару на внутрішньому ринку до його купівлі кінцевим споживачем або перероблення. 

Одночасно вирішується проблема руйнування доріг – при перевезеннях автотранспортом планується обмежити максимальну сукупну вагу вантажу, яка може бути зазначена в одній е-ВТТН.

Четвертий етап. Розширення дії системи контролю на товари, для яких можна запровадити єдині універсальні одиниці виміру, але які не можуть бути однозначно ідентифіковані за повним кодом УКТЗЕД. Проект пропонується започаткувати виключно для ризикових категорій товарів. Лише після успішної апробації комплексної системи, сферу її застосування може бути розширено.

Перший крок в цьому напрямку вже зроблено. З метою забезпечення подальшого здійснення економічних реформ Президент України своїм Указом від 08.11.19 р. № 837/2019 постановив вжити низку заходів у різних сферах соціально-економічного розвитку України. Зокрема, доручив КМУ до 31 грудня цього року розробити, внести на розгляд ВРУ законопроекти щодо:

  • забезпечення видавання дозволів на міжнародні перевезення вантажів та рух негабаритного транспортного засобу виключно в електронній формі через електронний кабінет перевізника;
  • упровадження в експериментальному режимі електронної ТТН;
  • налагодження ефективного габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах.

www.komfinbank.rada.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали