Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Письмо ГКСУ: О применении КЭКР при осуществлении расходов на приобретение принтера

20.06.2025

ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 

ЛИСТ

від 10.06.2025 р. № 15-12-12/12626

 

Державна казначейська служба України розглянула <...> запит <...> щодо застосування коду економічної класифікації видатків при здійсненні видатків на придбання принтера та в межах компетенції повідомляє.

 

Відповідно до частини другої статті 56 Бюджетного кодексу України бюджетні установи ведуть бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Міністерством фінансів України.

 

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи визначені Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2010 № 1202, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1017/18312 (далі - Стандарт 121), та розкриті в Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 11 (далі - Методичні рекомендації № 11).

 

Стандартом 121 визначено, що основні засоби - це матеріальні активи, які утримуються для використання їх у виробництві/діяльності або при постачанні товарів, виконанні робіт і наданні послуг для досягнення поставленої мети та/або задоволення потреб суб'єкта державного сектору або здавання в оренду іншим особам і використовуються, за очікуванням, більше одного року.

 

Класифікацію основних засобів наведено у пункті 3 розділу II Стандарту 121 та пункті 1 розділу II Методичних рекомендацій № 11. Відповідно до Стандарту 121 та Методичних рекомендацій № 11 основні засоби класифікуються за такими групами: основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, які включають, зокрема, малоцінні необоротні матеріальні активи. Варто зауважити, що в групі машини і обладнання, яка входить до основних засобів, обліковуються комп'ютерна техніка і її комплектуючі (комп'ютери, монітори, периферійне і мережеве обладнання комп'ютера, що за вартістю за одиницю чи комплект відноситься до основних засобів) та електронні засоби обробки інформації (електронно-обчислювальні, керуючі та аналогові машини, цифрові обчислювальні машини та пристрої тощо).

 

Також варто зауважити, що Міністерство фінансів України наказом від 20.07.2020 № 432 "Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.2020 за № 750/35033, вилучило норму, яка встановлювала вартісні ознаки для визначення активів основними засобами.

 

Пунктом 7 розділу II Методичних рекомендацій № 11 передбачено, що вартісні ознаки предметів, які входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів, суб'єкт державного сектору визначає у розпорядчому документі про облікову політику з обґрунтуванням критеріїв щодо визначення таких ознак на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку в державному секторі.

 

Водночас звертаємо увагу, що розпорядчий документ про облікову політику установи, організації не є нормативно-правовим актом, оскільки його дія поширюється виключно на орган, який його видав.

 

Пунктом 1.1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 № 754), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (далі - Інструкція № 333), визначено, що економічна класифікація видатків бюджету призначена для розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування.

 

Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету.

 

Отже, Інструкція № 333 встановлює виключно економічну характеристику операцій та не визначає організацію бухгалтерського обліку суб'єктів державного сектору та вартісні ознаки предметів.

 

Пунктом 1.6 Інструкції № 333 визначено, що капітальні видатки - це видатки, які спрямовуються, зокрема, на придбання основного капіталу (обладнання і предметів довгострокового користування), на придбання капітальних активів. Критерії (вартісний та часові показники) капітальних видатків регулюються чинним законодавством.

 

Поточні видатки - це видатки, які спрямовуються, зокрема, на виконання бюджетних програм та забезпечують поточне функціонування бюджетних установ.

 

За категорією 2200 "Використання товарів і послуг" здійснюється оплата поточних видатків, оплата послуг, придбання матеріалів і предметів, які не беруться на облік як основні засоби (пункт 2.2 Інструкції № 333).

 

У свою чергу, пунктом 3.1 Інструкції № 333 встановлено, що видатки, зокрема, на придбання або створення основних засобів, окремих інших необоротних матеріальних активів передбачаються за категорією 3100 "Придбання основного капіталу".

 

Придбання оргтехніки, комп'ютерної техніки (у тому числі придбання програмного забезпечення, яке передбачене разом з придбанням комп'ютерної техніки) здійснюється за кодом економічної класифікації видатків 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового користування" (підпункт 3.1.1 пункту 3.1 Інструкції № 333).

 

Враховуючи зазначене, під час визначення коду економічної класифікації видатків при придбанні принтерів потрібно виходити з економічної сутності платежу та класифікації основних засобів.

 

З повагою

Перший заступник Голови                                                                                     Володимир ДУДА

 

 

Лист ДКСУ Щодо застосування КЕКВ при здійсненні видатків на придбання принтера.docx
Скачать
Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
18.04.2025
Выпуск: Новости недели для бюджетных учреждений (14.04.2025 - 18.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерский обзор   10 ответов НАДС о новой классификации должностей государственной службы Постановление вступает в силу одновременно с Законом Украины от 11 марта 2025 года № 4282-ІХ "О внесении изменений в некоторые законы Украины о внедрении единых подходов в оплате труда госуд...
21.04.2025
Минимальные зарплаты в странах ЕС: данные на 2025 год
Евростат обнародовал первые данные за 2025 год о минимальных зарплатах. Так, с 1 января 2025 г. национальная минимальная заработная плата установлена ​​в 22 из 27 стран Европейского Союза. Исключения остаются Дания, Италия, Австрия, Финляндия и Швеция. В 10 странах минимальная зарплата меньше &euro...
17.06.2025
Внесены изменения в предельные суммы расходов на приобретение автомобилей, мебели и другого оборудования
Кабинет Министров Украины внес изменения в постановление от 04.04.2001г. №332 «О предельных суммах расходов на приобретение автомобилей, мебели, другого оборудования и оборудования, мобильных телефонов, компьютеров государственными органами, а также учреждениями и организациями, которые содерж...
Новое
17.07.2025
Средняя продолжительность поиска работника через Службу занятости составляет 15 дней
За первое полугодие 2025 года Государственная служба занятости укомплектовала 112 тысяч вакансий. В среднем Служба находила работника через 15 дней после представления работодателем информации о работе. В первые 6 месяцев года Служба занятости предлагала 231 тысячу вакансий от 71 тысячи работодател...
17.07.2025
Специализированные услуги по психическому здоровью на уровне общества: Развитие сети центров психического здоровья
Украину состоялось мероприятие, посвященное развитию современной системы психического здоровья в Украине в контексте формирования национальной сети Центров ментального здоровья с мультидисциплинарными командами, а также презентации обновленной учебной программы «Специализированные услуги по пс...
17.07.2025
Правительство упростило правила получения субсидий для приемных семей и детских домов семейного типа
Эти изменения – часть государственной поддержки для семей, принимающих на воспитание детей. Чтобы помочь с оплатой коммунальных услуг и создать комфортные условия. Детальнее – в инфографике. https://www.kmu.gov.ua ...