Текст ЭССЕ изложен в оригинале:
Військова частина – бюджетна установа, але зі специфічною моделлю ведення бухгалтерського обліку військового майна, оскільки діють не тільки вимоги організації ведення обліку, затвердженими Мінфіном, але ще вимоги Міноборони. І не завжди можна прийти до одного знаменника в питаннях організації ведення бухгалтерського обліку та побудови ефективної облікової політики.
Військовий фінансист і його звання зобов’язують захищати свою Батьківщину, тому і вимоги до військовослужбовця ставляться зовсім інші, ніж до цивільної особи. Професія військового фінансиста багатогранна, він повинен володіти навичками командира, економіста, юрисконсульта та іншими спеціфічними вміннями. В його праці поєднується творчий аналіз і наукове обґрунтування з рішучістю і наполегливістю в дотриманні державних інтересів та фінансової дисципліни.
Фінансово-економічна служба військової частини романтична, цікава та різнобічна, дуже відповідальна, тяжка, а іноді - дуже сувора. Служба військового фінансиста, як і будь-якого офіцера, любить сильних, наполегливих, дисциплінованих, цілеспрямованих, мужніх військовослужбовців.
До фінансистів йдуть за порадою та допомогою, з ними діляться радістю та бідою. Щоб стати справжнім фінансистом, потрібно бути всебічно розвинутим у духовному, ідеологічному, військовому і фінансово-економічному відношенні, любити військову справу, мати необхідні навички ефективного і економічного використання коштів.
А в умовах повномасштабного вторгнення російської армії на територію України роль військових фінансистів стала особливо відповідальною, а в деяких регіонах ще і дуже небезпечною. Через повномасштабну війну зі сторони росії, Україна зараз перебуває у важкому економічному становищі.
Війна та економіка тісно взаємопов’язані, оскільки відчутних проблем зазнав і бізнес. Відсутність ефективної логістики, що зумовлена відрізанням від сполучень деяких територій, блокуванням портів, руйнуванням великої частини транспортних шляхів, та забороною руху під час комендантської години, позначається на матеріальному забезпеченні військових частин та постійні ризики втрати майна через руйнування.
Але незважаючи на складний період для країни, українці змогли адаптуватись до воєнного стану і продовжують підтримувати не тільки бійців, але й економіку.
Фінансове господарство військової частини – це сукупність фінансових відносин, що утворюються в результаті проведення військовою частиною заходів із фінансового забезпечення постійної бойової готовності та з контролю за використанням коштів.
Для організації фінансового забезпечення військової частини необхідно:
Військовий фінансист у процесі взаємодії з особовим складом військової частини повинен:
При цьому пам’ятати, що фінансовий облік та звітність є одним з найважливіших відрізків роботи фінансово-економічної служби.
Але не все так виглядає в ідеалі. Бо в процесі фінансово-господарської діяльності фінансист стикається з великою кількістю документів, з купою своїх колег, з різними партнерами-організацями тощо, що в підсумку може за собою тягнути непорозуміння, труднощі у спілкування, несвоєчасне подання первинних документів, затримку фінансування. Ці умовні негаразди можна систематизувати наступним чином:
1) неможливість здійснювати обробку даних безпосередньо в день здійснення фінансово-господарських операцій, що знижує оперативність реагування. Первинні документи по руху необоротних активів та ТМЦ надходять до фінансової служби не щоденно або без попереднього опрацювання. А це не дає змогу краще організувати керівництво і контроль з боку фінансиста своєчасно, в результаті чого маємо не достовірний облік і перекручену звітність;
2) відсутність взаємодії з відділом персоналу по прийманні-передачі кадрових наказів. Трапляються випадки, коли в наказах є технічні помилки (в назві, в фондах, в розмірах), а вони вже всі підписані керівництвом. І будь-яке проханням його виправити викликає бурю негатива у працівників відділу персоналу.
3) фінансові зобов’язання беруться в ручному режимі, іноді навіть без договірних зобов’язань (так звана «кредиторська» заборгованість). В цьому випадку неможливо дослідити, чи є взагалі ця заборгованість, оскільки ніхто не відповідає за її появою, а також відсутній повний контроль фінансиста (акти звірки), бо немає в обліку ніяких даних по контрагентах.
4) відсутнє повне уявлення про план придбання товарів, робіт та послуг. Начальник фінансової служби, як виконавець кошторису, немає жодної уяви про те, що можна оплачувати, що ні. Все робиться в ручному режимі, без попередньо визначених пріоритетів та напрямів використання бюджетних коштів. Тим більше, навіть структурні підрозділи не знають, на що їм виділені кошти. І тут виникають суперечки з приводу того, що я подав свої пропозиції, значить це дозволено придбавати.
5) низький рівень мотивації у працівників фінансової служби. Заробітні плати у цивільних фінансистів бюджетної організації зараз прирівняна до рівня прибиральниці, це створює моральний дискомфорт і відсутність повної відповідальності за свої дії або бездіяльність. Відсутність розвитку та підвищення кваліфікації працівників (всі військові фінансисти не мають змоги мати «кар’єрні сходи» щодо присвоєння чергових звань, маючи подекілька вищих освіт. Найвище знання звичайного військового фіннасиста – старший солдат). Це значно погіршує спілкування з командирами і старшинами підрозділів, начальниками служб, оскільки ці військовослужбовці значно мають вищі звання, і така звана військова субординація, яка не дозволяє бути «на равних» і відстоювати свою точку зору з різних питань.
6) низька фінансова грамотність і нерозуміння економії бюджетних коштів командирів і старшин підрозділів, начальників служб призводить до нервових зривів працівників фінансової служби. Витрачається час на їх заспокоєння та повернення до нормального психічного стану. Фінансисти працюють ще і психологами, в той час, коли їм самим потрібна вже допомога.
Однією з умов успішної роботи фінансово-економічної служби є правильна організація робочих місць. Ефективно організовані робочі місця військових фінансистів сприяють значному підвищенню продуктивності праці і повинні створювати необхідні умови для інтенсивної праці, чіткого обслуговування особового складу і правильного ведення фінансового господарства.
Тобто, щоб утримати талановитих співробітників, потрібно створити оптимальну структуру й інфраструктуру, що допоможе ефективно управляти персоналом.Такий підхід в першу чергу вимикає емоційний фон, еле залишає емпатію, бо формується продукт для нової реальності з огляду на зручність, ефективність та спокій фінансової служби.
Ефективність роботи фінансово-економічної служби залежить від добре продуманого розпорядку дня відповідно до загального розпорядку дня військової частини. У розпорядку роботи фінансово-економічної служби:
Стан організаційної роботи багато в чому залежить від якості планування роботи фінансово-економічної служби військової частини. Відсутність плановості в роботі або формальне відношення до планування роботи, як правило, приводить до того, що начальник фінансово-економічної служби випускає з поля зору важливі питання щодо здійснення контролю за ефективним використанням коштів, допускає суттєві недоліки у фінансово-господарській діяльності частини, не бачить головного в роботі, зосереджує увагу на другорядних питаннях.
Розпорядок дня військового фінансисита повинен бути конкретним, спрямованим на виконання головної і основної задачі - повного, в межах встановлених норм і своєчасного забезпечення грошовими коштами бойової підготовки, господарських і культурно-побутових потреб, утримання і експлуатації озброєння, військової техніки і майна, своєчасного і повного задоволення грошовим забезпеченням військовослужбовців.
Але передові начальники фінансових органів військових частин, як би не складали свої розпорядки роботи своїм підлеглих, все одно знають, що ці методи не завжди працюють. І виявляється, що деякі кроки насправді марні та не несуть жодної цінності. Або деякі процеси можуть бути малоефективними.
А враховуючи, те що зараз у військових частинах мобілізовані фінансисти із різних сфер цивільного життя, то можна скористатися більш ефективними методами, які знизить робоче навантаження на всіх працівників фінансової служби, тобто організувати безперебійну роботу фінансової служби, забезпечити взаємозамінність підлеглих, побудувати робочу атмосферу та гарантувати результат у вигляді формування та своєчасного надання фінансової та податкової звітності.
Робочий час бухгалтера займає власне робота й організація праці. Усі ці дії сукупно — так званий потік створення цінності. Кожен крок у процесі повинен певним чином додавати цінність кінцевій цілі (продукту або результату).
Розподіл обов’язків між військовими фінансистами також є запорукою своєчасності відображення всіх господарських операцій підприємства та відсутність «завалу» у фінансовій службі. Грамотний розподіл функціоналу – це надійна опора у розвиток діяльності військової частини, в результаті чого начальник фінансової служби буде мати:
З власного досвіду можна застосувати наступні кроки для підвищення ефективності роботи фінансиста:
Всі рекомендації допоможуть швидко почати робити те, що потрібно саме вашій фінансовій службі і без зусиль скласти угоду з керівництвом, яке допоможе вам бути завжди з ним у злагоді.
Валентина Андрієнко,
Начальник групи бухгалтерського обліку та звітності військової частини А7045,
молодший сержант,
переможеця конкурсу «Кращий бухгалтер України-2023».