Розмір податкової ставки

Пільги

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Із 01.01.17 р. відповідно до оновленого пп. 266.5.1 ПК ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, установлюються за рішенням сільських, селищних, міських рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законодавством та планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості.
Із 01.01.17 р. розмір податкової ставки не може перевищувати 1,5 % розміру мінімальної зарплати (далі – МЗП), установленої на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м2 бази оподаткування.

Загальні пільги з податку для фізосіб – платників цього податку встановлено незалежно від їх майнового стану та рівня доходів (пп. 266.4.1 ПК).
Так, база оподаткування об’єктів житлової нерухомості, у т. ч. їх часток, що перебувають у власності фізосіб, зменшується:
– для квартир (незалежно від їх кількості) – на 60 м2;
– для житлових будинків (незалежно від їх кількості) – на 120 м2;
– для різних типів об’єктів житлової нерухомості, у т. ч. їх часток, – на 180 м2.

При цьому згідно з пп. 12.3.4 ПК ОМС повинні встановити ставку податку на нерухомість на 2017 рік до 15.07.17 р.
Водночас згідно з п. 3 розд. ІІ Закону від 01.01.17 р. № 1791-VIII, до прийняття ОМС рішень про встановлення ставок місцевих податків та зборів на 2017 рік, установлені такими органами ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, застосовуються з коефіцієнтом 0,5.
Також для квартир площею понад 300 м2 та житлових будинків площею понад 500 м2 установлено додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. грн. на рік

Приклади розрахунку суми податку з урахуванням пільг:
1. Якщо у власності фізособи перебуває квартира загальною площею 90 м2, то податок сплачуватиметься лише за 30 м2 (90 м2 – 60 м2).
У разі розподілу квартири порівну між двома власниками податкова пільга в розмірі 60 м2 застосовується до кожного з них. Тобто в такому разі платити податок не потрібно.
2. Якщо власник має квартиру загальною площею 350 м2, то за рік він повинен заплатити податок у розмірі:

(350 м2 – 60 м2) х Ставка податку, затверджена місцевою радою, за 1 м2 (1 % МЗП) + 25 тис. грн.

Плата за землю
(обов’язковий платіж, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності)

Земельний податок
Згідно з п. 274.1 ПК розмір ставки податку за земельні ділянки, щодо яких проведено НГО, не може перевищувати 3 % від їх НГО.
Ставка податку для земель загального користування, грошову оцінку яких проведено, установлюється у розмірі не більше 1 % від їх НГО.
Для сільгоспугідь, НГО яких проведено, ставка податку має становити не менше 0,3 % та не більше 1 % від їх НГО.
Ставка податку за земельні ділянки, які розташовані за межами населених пунктів і НГО яких не проведено, установлюється в розмірі не більше 5 % від НГО одиниці площі ріллі по відповідній області.
Ставка податку для сільгоспугідь, НГО яких не проведено, не може бути менше 0,3 % та більше 5 % від НГО одиниці площі ріллі.
Максимальний розмір ставки податку за земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності), становить 12 % від їх НГО.
Податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, визначеної чинним податковим законодавством України.
Ставки податку за 1 га нелісових земель, які надані та використовуються для потреб лісового господарства, установлюються на загальних засадах.
Увага! Згідно з пп. 288.5.1 ПК розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності встановлюється в договорі оренди.

Пільги для фізичних осіб
Звільняються від сплати податку:
– інваліди І та ІІ груп;
– особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
– пенсіонери за віком;
– ветерани війни;
– особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пільга для вказаної відповідної категорії фізосіб поширюється лише на одну земельну ділянку за видом призначення та в таких межах:
– для особистого селянського господарства – у розмірі до 2 га;
– для будівництва та обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка) – у селах – не більше як 0,25 га; у селищах – не більше як 0,15 га; у містах – не більше як 0,10 га;
– для індивідуального дачного будівництва – не більше як 0,10 га;
– для будівництва індивідуальних гаражів – до 0,01 га;
– для ведення садівництва – не більше 0,12 га

Пільги для юридичних осіб
Звільняються від сплати податку, зокрема:
– санаторно-курортні, оздоровчі заклади та реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів України;

При цьому річна сума платежу з 2017 року не може бути меншою від розміру земельного податку, установленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, та не може перевищувати 12 % від суми НГО.
У разі визначення орендаря на конкурентних засадах розмір такого платежу також не може перевищувати 12 % від суми НГО. Не може бути вище розміру орендної плати і вартість суборенди такої земельної ділянки

– громадські організації інвалідів України та їх спілки, а також засновані ними підприємства та організації, які є їх повною власністю (при цьому кількість працюючих в них за основним місцем роботи інвалідів повинна становити протягом попереднього календарного місяця щонайменше 50 % від середньооблікової чисельності штатних працівників, а фонд оплати праці таких інвалідів має становити не менш як 25 % від суми загальних витрат на оплату праці);
– бази олімпійської та паралімпійської підготовки згідно з переліком, затвердженим КМУ;
– дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування;
– заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, що повністю утримуються за рахунок державного або місцевого бюджетів.
Із 01.01.17 р. розширено перелік осіб, які звільняються від сплати земельного податку, що передбачено п. 282.1 ПК