Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Платіжки за тепло: плюси та мінуси українського нововведення

Редакція

05.12.2016 785 0 0

У комунальному житті українців — важлива новина: рахунки за опалення тепер будуть складати по-новому. Рахунки за опалення, в будинках без лічильників, будуть залежати від середніх цифр по місту. Дане рішення прийняв Кабінет міністрів України. Варто розібратися в плюсах і мінусах нововведення.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ. Як пояснили в уряді, рахунки за опалення для сімей, у будинках яких немає обліку тепла, сформують за середніми показниками тих будинків міста, де такі теплолічильники встановлені. Інструкції з розрахунками доручено розробити Нацкомісії з регулювання електроенергії і компослуг (НКРЭКУ): очікується, що вони з'являться до кінця грудня. Щоправда, прем'єр Володимир Гройсман вже пообіцяв, що платіжки за жовтень, коли почався опалсезон, теж перерахують за новими правилами.

У Кабміні таку щедрість пояснюють справедливістю: З-за низького рівня оснащення приладами обліку багатоквартирного житла, яке на кінець 2014-го становило всього 32% (на 1 листопада 2016-го — вже 61% будинків по країні), на протязі останніх десятиліть порушувалося право споживачів на отримання коректного й справедливого розрахунку за спожиту послугу.

Але нововведення не торкнеться жителів тих населених пунктів, в яких встановлені лічильники тепла менше, ніж у 50% багатоповерхівок: тут плату візьмуть за нормами, як і раніше.

ПОРІВНЯННЯ БУДИНКІВ. Залишається відкритим питання, за якими домівками будуть виводити «середні показники». Поки в НКРЭКУ не знають, як будуть порівнювати: за однаковими категоріями будинків (хрущовка з хрущовкою, сталінка з сталінкою) або в середньому — по всіх будинках міста. Але, як повідомили нам у прес-службі КМДА, у столиці, приміром, планують порівнювати аналогічні будівлі, а не виводити середні показники по всьому місту, так як новобудови утеплені набагато краще, ніж старі будинки. У підсумку за методикою розрахунку «по-середньому» може вийти, що в хрущовках без лічильника тепла рахунку виявляться навіть менше, ніж в хрущовках з лічильником.

Можна підрахувати, як приблизно може змінитися суми в платіжках за опалення, порівнявши рахунки за жовтень 2016 року в двох приблизно однакових будинках в Києві: на вул. Червоноткацькій, 24 (40 кв. м, 334 грн за лічильником тепла), і на вул. Миколайчука, 13 (40 кв. м, 920 грн за нормами). Як видно, якщо оплату перерахують за постановою Кабміну, жителі вул. Миколайчука можуть заплатити в 2,75 рази, або майже на 600 грн, менше.

ЕКСПЕРТИ. Ряд фахівців називають рішення не цілком допрацьованим, так як воно не стимулює українців економити енергоресурси. Норму про 50%-ном оснащення житлового фонду лічильниками треба скасувати, інакше половина України буде переплачувати. Неврахування лічильників сповільнить їх установку в старому житлофонді (в новому прилади відразу обов'язкові): Не буде сенсу витрачатися на лічильник, його охорону, повірку, експлуатацію, якщо без нього платити треба стільки ж.

З субсидіями — 50% сімей

З початком отопсезона половина українських сімей, або 7 млн осіб, що отримують субсидії, повідомила прес-служба Мінсоцполітики. А вже за підсумками жовтня їх кількість може зрости до 9,5 млн чол. За словами міністра соцполітики Андрія Реви, середній розмір держдопомоги в отопсезон складе 2000 грн. Рік тому субсидії отримували 5,5 млн сімей, а середній її розмір становив 1300 грн. Найбільше таких сімей у Сумській (58,6%) та Тернопільській (52,5%) областях, найменше — в Одеській (13,5%) та Києві (20,1%).

В наступному опалсезоні держдопомогу у багатьох сімей відберуть або зменшать, так як з січня 2017 р. вдвічі (до 3200 грн) зросте мінімальна зарплата.

Джерело: http://hyser.com.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали