Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як відобразити в обліку ремонт основних засобів?

Редакція

15.02.2018 9323 0 2

Під час експлуатації основні засоби (далі – ОЗ) зношуються і поступово втрачають свою первісну вартість, а іноді й виходять з ладу. У такому разі підприємство змушене витрачати кошти на їх ремонт, технічне обслуговування, модернізацію, реконструкцію або на відновлення і підтримку в робочому стані. Як відобразити в обліку такі витрати?

Порядок відображення витрат на ремонт, технічне обслуговування, модернізацію, реконструкцію або на відновлення і підтримку в робочому стані ОЗ у бухобліку підприємства залежить від виду ремонту – капітального чи поточного.

Капітальний ремонт

Капітальними вважаються витрати на ремонт, пов’язані з поліпшенням ОЗ (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від їх використання.

Такі витрати збільшують первісну вартість ОЗ (п. 14 П(С)БО 7). Тобто капітальні витрати накопичуються на відповідному субрахунку рахунку 15 «Капітальні інвестиції» і після завершення ремонтів включаються до первісної вартості ОЗ. В обліку їх відображають за дебетом субрахунку 152 з кредитом рахунків 23, 20 «Виробничі запаси», 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядчиками», 65 «Розрахунки за страхуванням», 66 «Розрахунки з оплати праці». А після завершення ремонту – за дебетом відповідних субрахунків рахунку 10 з кредитом субрахунку 152.

Також варто пам’ятати, що на період проведення капремонту ОЗ амортизацію цього об’єкта не нараховують. Причому нарахування амортизації припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта ОЗ, і поновлюється з місяця, наступного за місяцем введення об’єкта в експлуатацію після реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання (п. 27 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561 (далі – Методрекомендації № 561).

Поточний ремонт

Витрати, що здійснюються для підтримання ОЗ у робочому стані (технічний огляд, нагляд, обслуговування, ремонт тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, вважаються поточним ремонтом і включаються до складу витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7). В обліку такі витрати відображають за дебетом рахунку 23 або витратних рахунків 91–94 (залежно від призначення ОЗ) з кредитом рахунків 20, 63, 65, 66.

Різниця між капітальним і поточним ремонтом полягає в тому, що метою капремонту є збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання ОЗ, а поточного – отримання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від їх використання. Як саме підприємство має визначати майбутні економічні вигоди, П(С)БО 7 не пояснює. Водночас у п. 29 Методрекомендацій № 561 зазначено, що рішення про характер і ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто чи призведуть вони в майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються вони для підтримання об’єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, приймає керівник підприємства.

Приймання закінчених робіт з ремонту і поліпшення ОЗ (модернізація, добудова, реконструкція тощо) оформляють актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів.

Джерело: http://devisu.ua/uk/accounting/6689-j...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали