Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Готуємо сільгосптехніку: облік ремонтів


Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • як розрізнити поточний та капітальний види ремонтів;
  • як документально оформити ремонт сільгосптехніки;
  • особливості бухгалтерського обліку.

Види ремонтів

Розпочнемо з того, що в бухгалтерському обліку ремонт поділяється на поточний і капітальний. Такий розподіл залежить від мети здійснення ремонту та характеру проведених робіт. Так, якщо ремонт виконується для забезпечення або відновлення роботоздатності виробу й полягає в заміні та(або) відновленні окремих частин і призводить до одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, то це поточний ремонт (п. 1.3 Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Мінтрансу від 30.03.98 р. № 102, далі – Положення № 102; п. 15 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

У разі якщо ремонт виконується для відновлення справності та повного або близького до повного відновлення ресурсу виробу із заміною чи відновленням будь-яких частин, у тому числі базових, і водночас призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об’єкта, то такий ремонт вважається капітальним (п. 1.3 Положення № 102, п. 15 П(С)БО 7).

Документальне оформлення

Єдиного порядку документування ремонтів немає. Тому кожне підприємство має подбати про це самостійно. При цьому слід керуватися нормами:

  • наказу Мінагрополітики від 27.09.07 р. № 701 «Про затвердження спеціалізованих форм первинних документів з обліку основних засобів та інших необоротних активів сільськогосподарських підприємств та методичних рекомендацій щодо їх застосування» (далі – Наказ № 701);
  • наказу Мінагрополітики від 21.12.07 р. № 929 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку виробничих запасів в сільськогосподарських підприємствах» (далі – Наказ № 929).

Керуючись цими документами та зважаючи на практику діяльності, пропонуємо такий порядок документування ремонтних робіт (він є однаковим для поточного та капітального ремонтів).

Етап 1. У разі виявлення несправності сільгосптехніки працівник, який обслуговує об’єкт, робить заявку на його ремонт/поліпшення довільної форми.

Етап 2. Якщо ремонт потрібно провести в ремонтній майстерні підприємства, то під час передання техніки на ремонт складається у двох примірниках Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (сільгоспоблік, форма № ОЗСГ-1, затверджена Наказом № 701).

Етап 3. Для визначення складності ремонту, обсягу робіт та потреби в запчастинах об’єкт оглядається комісією у складі інженера-механіка, завідуючого ремонтною майстернею, працівника, за яким закріплено об’єкт. І незалежно від того, у який спосіб планується здійснювати ремонт – господарський чи підрядний – складається Відомість дефектів на ремонт машини (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-6, затверджена Наказом № 929).

Якщо ремонт здійснюється сторонньою організацією (мається на увазі підрядний спосіб), то слід укласти договір підряду на виконання робіт. Варто також скласти кошторис, зазначивши в ньому всі витрати підрядника, а також його винагороду за виконану роботу.

Етап 4. Саме з цього етапу починається власне ремонт. Залежно від складу понесених витрат застосовують такі первинні документи:

  • Лімітно-забірна картка на отримання запасних частин (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-2, затверджена Наказом № 929), Накладна (внутрішньогосподарського призначення) (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-8, затверджена Наказом № 929) – для відпуску запчастин, ремонтних та інших матеріалів;
  • Табель обліку використання робочого часу (типова форма № П-5, затверджена наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489), Наряд на відрядну роботу (для бригади) (сільгоспоблік, форма № 70, затверджена наказом Мінсільгоспу СРСР від 24.11.72 р. № 269-2, далі – Наказ № 269) або Наряд на відрядну роботу (індивідуальний) (сільгоспоблік, форма № 70а, затверджена Наказом № 269) – для нарахування оплати праці працівникам, зайнятим на ремонтних роботах.

Етап 5. Під час проведення ремонту оприбутковують деталі, вузли, агрегати, які зняли з машин і які не придатні до подальшого використання за їх призначенням, у склад металолому (за справедливою вартістю) за накладною (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-8).

Етап 6. Після закінчення ремонту об’єкт повертають у виробничий підрозділ і складають Акт приймання-здачі відремонтованих і реконструйованих (модернізованих) об’єктів (сільгоспоблік, форма № ОЗСГ-2, затверджена Наказом № 701), який застосовується для оформлення приймання-здачі основних засобів із ремонту, виконаного власними силами або сторонніми організаціями (підрядниками).

Бухгалтерський облік

Порядок відображення ремонту сільгосптехніки в бухобліку залежить від того, чи призводить такий ремонт для підтримання об’єкта в робочому стані до одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від використання об’єк­та чи до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від його викорис­тання.

Рішення про характер та ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, модифікація, добудова, реконструкція) об’єкта, що приведе в майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються вони для підтримання об’єкта в придатному для використання стані й одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, ухвалюється керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат (п. 29 Методичних рекомендацій з бухгалтерського облiку основних засобiв, затверджених наказом Мінфіну вiд 30.09.03 р. № 561, далі – Методрекомендації № 561). Таке рішення доцільно оформити в окремому наказі.

Якщо ремонт здійснюється для підтримання об’єкта в робочому стані й одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід, то витрати на його проведення включаються до складу витрат звітного періоду (п. 32 Методрекомендацій № 561, п. 15 П(С)БО 7).

Витрати ж на ремонт, який призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об’єкта, включаються до капітальних інвестицій із майбутнім збільшенням первісної вартості об’єкта основних засобів (п. 31 Методрекомендацій № 561, п. 14 П(С)БО 7).

Зверніть увагу: підставою для визнання капітальними інвестиціями витрат, пов’язаних із поліпшенням основних засобів, є зростання (унаслідок цих витрат очікуваного строку корисного використання об’єкта) кількості та/або якості продукції (робіт, послуг), яка виробляється (надається) цим об’єктом (п. 31 Методрекомендацій № 561).

У свою чергу, варто зазначити, що заміна окремих важливих компонентів (частин) основних засобів (двигунів тощо) може бути відображена як заміна об’єкта основних засобів, якщо строк корисного використання такої частини відрізняється від строку корисного використання основних засобів, до яких належить цей компонент. У такому разі заміна відображається капітальними інвестиціями на придбання нового об’єкта основних засобів і списанням заміненого об’єкта. Витрати на поліпшення основних засобів для відновлення майбутніх економічних вигід, очікуваних від їх використання, визнаються капітальними інвестиціями за умови, що балансова вартість активу не перевищує суми його очікуваного відшкодування (п. 29 Методрекомендацій № 561).

Отже, якщо здійснюється поточний ремонт, то витрати на його проведення відображатимуться на рахунках обліку витрат (91 «Загальновиробничі витрати», 23 «Виробництво»).

Якщо ж говорити про капітальний ремонт, то витрати на його проведення спочатку накопичуватимуться на рахунку 15 «Капітальні інвестиції», а після закінчення ремонту – збільшать первісну вартість відремонтованого об’єкта.

Висновки

1. Єдиного порядку документального оформлення ремонтів немає. Тому кожне підприємство має встановити його самостійно. На допомогу бухгалтеру ми сформували оптимальну послідовність документального оформлення ремонтів, який підходить як для поточного, так і для капітального виду.

2. Залежно від характеру та ознаки здійснюваних робіт витрати на ремонт сільгосптехніки можуть визнаватися:

  • витратами діяльності та обліковуватись за Дт рахунків 23 та 91;
  • капінвестиціями за Дт 15, які збільшують первісну вартість відремонтованого об’єкта.

Саме тому бухгалтеру слід серйозно підійти до цього питання та спиратися на оформлене окремим наказом по підприємству рішення керівника підприємства щодо мети здійснення ремонту: для підтримання об’єкта в робочому стані чи для збільшення економічних вигід від його використання.

До відома: ремонт на сільгосппідприємстві може здійснюватися власною ремонтною майстернею. Це тягне за собою певні особливості відображення в бухобліку.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали